Włochy

TERMIN: wycieczka organizowana na zlecenie


Śladami rotmistrza Pileckiego, II Korpusu Polskiego i Hymnu Polskiego we Włoszech

DZIEŃ I: WARSZAWA – TARWISIO
Godz. 4.45 – spotkanie na parkingu przez Muzeum Techniki PKiN w Warszawie. Odjazd na trasę godz. 5.00. Przyjazd do hotelu  w okolicy Tarvisio; obiadokolacja  nocleg.

DZIEŃ II: WENECJA – BOLONIA – RIMINI
Po śniadaniu w hotelu – wyjazd na trasę oraz zwiedzanie:
WENECJA – Plac Św. Marka (bazylika św. Marka),Canal Grande, Palazzo Ducale (Palac Dożów) i Ponte dei Sospiri (Most Westchnień).
BOLONIA – Cmentarz żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, poległych w kwietniu 1945 r. podczas wyzwalania Bolonii i w walkach w okolicach miasta. Polski cmentarz wojenny otwarty został 12.10.1946 r. Znajdują się na nim 1432 groby. Dramat spoczywających tu żołnierzy, z których wielu pochodziło z Kresów, polegał na tym, że zginęli wiedząc już o Jałcie, gdzie w lutym 1945 nasi zachodni „sprzymierzeńcy” oddali Stalinowi ziemie znajdujące się za „linią Curzona” i oni nie mają dokąd wracać.
RIMINI – wyzwolone przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Tempio  Malatestiano  z XIIIw., łuk Augusta z 27 r. p.n.e., Ponte di Tiberio (Most Tyberiusza) z I w., kościół S. Giuliano z IX w. Muzeum lotnictwa.
Obiadokolacja i nocleg w okolicach Rimini.

DZIEŃ III: SAN MARINO – ANCONA – LORETO – PORTO SAN GIORGIO – VICOLI – FIUGGI
Śniadanie  w hotelu. Wyjazd na trasę oraz zwiedzanie:
SAN MARINO – Piazza della Libertà, ratusz Palazzo Pubblico – siedziba rządu republiki zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIV w. Wewnątrz znajduje się 60-osobowa Wielka Sala Rad, Sala Zgromadzeń i Sala Głosowań. Bardzo malownicza zmiana warty w barwnych mundurach z XIX w (broń też zabytkowa).
ANCONA – miasto wyzwolone przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Bitwa o Ankonę stoczona została w trakcie kampanii adriatyckiej w 1944, a miasto zdobyte 18 lipca 1944 przez II Korpus Polski bez ostrzału artyleryjskiego w obawie, że pociski mogą spowodować straty wśród ludności cywilnej (ciekawe czy pamiętają o tym?).  Piazza della Repubblica, Piazza del Plebiscito, łuk Trajana z 115 r. Cytadela.
LORETO – Podczas II wojny światowej miasto zostało wyzwolone przez żołnierzy polskich, którzy m.in. uratowali przed zniszczeniem miejscowe sanktuarium. W pobliżu sanktuarium znajduje się polski cmentarz wojenny wznoszący się trzema tarasami w górę ku bazylice loretańskiej, otwarty w 1946 r. Spoczywa na nim 1112 żołnierzy II Korpusu Polskiego poległych w walkach o Anconę. Bazylika z Sanktuarium Świętego Domku i z polską kaplicą (freski przedstawiające dwie bitwy, w których Polacy uratowali Europę: pod Wiedniem w 1683 i pod Warszawą 1920).
PORTO SAN GIORGIO – w roku 1945, po przybyciu do Włoch, mieszkał tu Witold Pilecki. Tutaj też spotkał się z gen. Andersem przed powrotem do Polski.
PESCARA – w rejonie Pescary rozpoczął się szlak bojowy II Korpusu Polskiego w kampanii  adriatyckiej. Znajduje się tu dom – muzeum pisarza i polityka Gabriela d’Annunzia. W Pescarze mieszka historyk Marco Patricelli, autor  pierwszej zagranicznej biografii o rtm. Pileckim pt. „Ochotnik” („Il Volontario”) i od lat zajmujący się popularyzowaniem wiedzy o Witoldzie Pileckim (planowane spotkanie).
VICOLI – park im. rtm Witolda Pileckiego. Na zachód od miejscowości wznosi się masyw górski Gran Sasso (gdzie w roku 1943 został uwięziony Benito Mussolini, uwolniony następnie w wyniku brawurowej akcji niemieckich spadochroniarzy dowodzonych przez Otto Skorzennego). Przyjazd do Fiuggi, zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja.

DZIEŃ IV: MONTE CASSINO – NEAPOL
Śniadanie w hotelu;  po śniadaniu wyjazd do Monte Cassino:
CASSINO – cmentarz żołnierzy II Korpusu Polskiego. Spoczywa na nim 1070 poległych żołnierzy (albo 1075, ale to też nie jest takie pewne i jednoznaczne, gdyż po wojnie byli tam pochowani: bp Gawlina, gen. Anders, jego żona Irena itd.) wszystkich wyznań: katolików, grekokatolików, prawosławnych, protestantów, Żydów i muzułmanów, wyprowadzonych w większości przez gen. Andersa z “nieludzkiej ziemi”. – msza św. na cmentarzu 17 września; klasztor na Monte Cassino, Muzeum Bitwy. W pobliżu Cassino znajdują się pomniki żołnierzy II Korpusu Polskiego: w AQUAFODATA (podczas bitwy znajdował się tutaj prowizoryczny cmentarz polskich żołnierzy, których następnie ekshumowano i przeniesiono na Monte Cassino) i w VITTORE del LAZIO również w miejscu dawnego polskiego prowizorycznego cmentarza wojennego.
Krótka wizyta w NEAPOLU panorama zatoki Neapolitańskiej. Powrót do hotelu; obiadokolacja.
Spacer po Fiuggi – miasteczku  uzdrowiskowym słynącym z wód termalnych.

DZIEŃ V: RZYM
Po śniadaniu – wyjazd do Rzymu oraz zwiedzanie:
RZYM – WATYKAN: Plac i Bazylika św. Piotra; wizyta przy grobie Jana Pawła II;
RZYM ANTYCZNY: Forum Romanum, Koloseum (z zewnątrz); Schody Hiszpańskie, Fontanna ; polskie ślady w Rzymie.
Powrót do Fiuggi, obiadokolacja; nocleg.

DZIEŃ VI: REGGIO EMILIA – PADWA
Po śniadaniu wyjazd na trasę oraz zwiedzanie:
REGGIO EMILIA – Citta del tricolore (miasto trzech kolorów) nazywane tak dlatego, że w roku 1797 przyjęto tu trójkolorową flagę, która później stała się flagą narodową Włoch. W tym samym roku w Reggio stacjonowały  Legiony gen. Jana Henryka Dąbrowskiego a w lipcu tego roku Józef Wybicki napisał słowa Mazurka Dąbrowskiego (Pieśń Legionów Polskich), który od 1927 r. jest hymnem Polski. Również w Reggio Pieśń Legionów została po raz pierwszy wykonana publicznie. Zwiedzanie Muzeum Hymnu Polskiego (może zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego w tym samym miejscu co w roku 1797!). Palazzo Comunale z XV-XVIII w., kościół San Prospero z X w.
PADWA – od XII w. niezależna republika ze sławnym uniwersytetem, wykładał tutaj Galileusz, studiował Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski oraz Jan Zamoyski; spacer po centrum miasta.
Obiadokolacja i nocleg w okolicach Wenecji.

DZIEŃ VII: LUBLANA – MALIBOR (SŁOWENIA)
Po śniadaniu – wyjazd na trasę. Przejazd przez Słowenię ze spojrzeniem na ciekawostki mijanych miejscowości z krótkim postojem w Lublanie (spacer z pokazaniem m.in. kościoła św. Trójcy, Mostu Smoka, Zamku na wysokim wzgórzu) oraz Mariborze (piękne kamienice na starym mieście, piwnice win).
Na trasie postoje na posiłki – płatne we własnym zakresie. Przyjazd do Bratysławy; obiadokolacja; nocleg.

DZIEN VIII: WARSZAWA
Po śniadaniu – wyjazd do Warszawy.
CIERLICKO (CZ) – Żwirkowisko to miejsce tragicznej śmierci 11 września 1932 polskich pilotów Stanisława Wigury i Franciszka Żwirki w Cierlicku Górnym koło Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim; Dom Żwirki i Wigury z salą poświęconą historii lotnictwa; poczęstunek.
Planowany przyjazd do Warszawy ok. godz. 21.30 – 22.00.

CENA: 1940 PLN

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 420 PLN

Cena zawiera:
przejazd autokarem z obsługą 2 kierowców;
noclegi w hotelach i ośrodkach, pokoje 2-3-osobowe z łazienkami;
wyżywienie: 7 obiadokolacji i 7 śniadań;
obsługę pilota na całej trasie;
opłaty miejscowe;
ubezpieczenie AXA z suma gwarancyjną: NNW – 2 tys. EUR, KL – 10 tys. EUR, bagaż – 200 EUR;
podatek VAT.

Cena nie zawiera:
opłat za przewodników lokalnych;
biletów wstępu do zwiedzanych obiektów;
biletów komunikacji miejskiej w Rzymie
razem ok. 100 EUR.

ZAPRASZAMY!

Dodaj komentarz

Close Menu