POŁANIEC – RACŁAWICE – KRAKÓW

POŁANIEC – RACŁAWICE – KRAKÓW 

TERMIN:
wycieczka organizowana na zlecenie

Program zwiedzania:

DZIEŃ I: Warszawa – Szydłów – Staszów – Połaniec – Racławice – Kraków

Spotkanie uczestników na Placu Bankowym w Warszawie o godz. 7.00 – odjazd na trasę godz. 7.15.

SZYDŁÓW: zwiedzanie miasta: średniowieczny układ urbanistyczny z bramami i murami obronnymi 680 m długości, kościołem gotyckim z fundacji Kazimierza Wielkiego, skarbczykiem- Muzeum Regionalnym, d. synagogą i in.). W rejonie Szydłowa Kościuszko założył obóz dla swoich oddziałów na trasie marszu z Połańca.

STASZÓW: zwiedzanie: XVI-wieczny układ urbanistyczny z rynkiem i kościołem św. Bartłomieja z XV-XVII w. W XVI w. znany ośrodek garncarstwa i sukiennictwa. W XVIII w. miasto należało do Czartoryskich. Książę August Aleksander Czartoryski (zm. 1782) założył tu manufakturę, w której produkowano m.in. słynne szable „augustówki” (zwane też „staszówkami”). Na rynku staszowskim 18 maja 1794 Kościuszko odebrał od właścicieli miasta dar w postaci 37 armatek i ponad 6000 granatów na uzbrojenie armii powstańczej. 15 lutego 1863 Langiewicz przeprowadził tu przegląd swych oddziałów. Od sierpnia 1918 do stycznia 1919 stacjonował tu gen. Józef Dowbór-Muśnicki.

POŁANIEC: w XII-XIII w. gród kasztelański i osada targowa. Zachowany dawny układ urbanistyczny z rynkiem, na którym znajduje się obelisk z 1890 upamiętniający ponowne nadanie praw miejskich. Kopiec i 2 obeliski: z 1964 r. i z 2000 r. ku czci Tadeusza Kościuszki i upamiętniające ogłoszenie Uniwersału Połanieckiego na miejscu obozu założonego przez Kościuszkę (dojście ul. Mielecką).W dniach 7-15 maja 1794 miejsce stacjonowania Kościuszki. Tu 7 maja 1794 został ogłoszony Uniwersał Połaniecki.

RACŁAWICE: zwiedzanie pola bitwy pod Racławicami i muzeum oraz kościoła z 1778 r. z cennym wyposażeniem i parku w Janowiczkach z lipą drobnolistną ok. 650 cm obwodu, pod którą wg. tradycji Kościuszko wypoczywał po bitwie.

Przyjazd do Krakowa, zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja.

DZIEŃ II: Kraków – Szczekociny – Czarnca – Warszawa

KRAKÓW: Rynek Główny: miejsce przysięgi Tadeusza Kościuszki – krótkie zwiedzanie (Sukiennice, kościół Mariacki, trasa podziemna); Kopiec Kościuszki – zwiedzanie muzeum i wejście na kopiec.

MIECHÓW: zwiedzanie zespołu kościelno-klasztornego Bożogrobców (założony w 1163, klasztor -1169) – jednego z najlepszych zabytków romańsko-gotyckich w Polsce) oraz Muzeum Kościuszkowskiego (ul. Racławicka 26; prezentuje życie i działalność Tadeusza Kościuszki ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Racławicami). Z Miechowa pochodził Maciej Miechowita (1457-1523) – lekarz, geograf, historyk i astrolog, w latach 1501-19 rektor Akademii Krakowskiej, autor „Kroniki Polaków” i innych dzieł, lekarz nadworny królewicza, później króla Zygmunta Starego. W Miechowie Piłsudski przybyły na postój I kompanii kadrowej otrzymał od właściciela majątku Czaple Małe k. Miechowa  –  Eustachego Romera słynną „Kasztankę”. Tutaj  17 lutego 1863 odbyła się bitwa oddziałów powstańczych Apolinarego Kurowskiego  z wojskiem rosyjskim,  zakończona klęską powstańców.

SZCZEKOCINY: zwiedzanie miasta (izba muzealna w MDK z ekspozycją poświęconą bitwie pod Szczekocinami, kościół św. Bartłomieja z poł. XVII w., pałac Dębińskich z 1780, niewielki kopiec Kościuszki z krzyżem i postawionymi na sztorc kosami na polach w pobliżu wsi Hebdzie i Wywla, gdzie odbyła się bitwa, usypany w 1917, dziś na gruncie prywatnym, prawdopodobnie bez możliwości dostępu).

CZARNCA: miejsce  urodzenia i pochówku hetmana Stefana Czarnieckiego;  zwiedzanie Muzeum Stefana Czarnieckiego.

Przewidywany przyjazd do Warszawy ok. godz. 20.00

Cena: kalkulacja sporządzana na zlecenie; cena zależy od liczby osób i świadczeń

Cena zawiera: 

przejazd autokarem; 2 nocleg w hotelu w Krakowie – pokoje 2-3-osobowe z łazienkami; wyżywienie: obiadokolacja i śniadanie;  obsługę pilota na całej trasie i przewodników miejscowych; opłaty miejscowe; podatek VAT.

Cena nie zawiera: 

biletów wstępu do zwiedzanych obiektów  (ok. 60- 80 zł w zależności od zniżek).

ZAPRASZAMY ! ! !

Dodaj komentarz

Close Menu