KOWNO – miasto założone w 1361r, magdeburskie prawa miejskie uzyskało w 1408r z rąk księcia Witolda. W latach 1922 – 1939 stolica Republiki Litewskiej.
W latach 1819-1823 w Kownie mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz. Miasto wielu zabytków, których początki sięgają XV – XVII wieku.
KŁAJPEDA – (niemiecka nazwa Memel) trzecie pod względem wielkości miasto Litwy. Miasto i port założyli w 1252 roku Kawalerowie Mieczowi a pierwsze prawa miejskie na prawie Lubeki zostały nadane w 1257r. Po drugiej wojnie światowej miasto zamknięte dla cudzoziemców przez 45 lat.

 

Termin  31.08. - 03.09.2017

Wycieczka będzie organizowana w podobnym terminie w przyszłym roku. Zapraszamy do kontaktu, można się zapisać już dziś PTTK Oddział MAZOWSZE


DZIEŃ I WARSZAWA – KOWNO – POŻAJŚCIE - KOWNO
Godz. 7.00 - spotkanie uczestników: parking przed Muzeum Techniki (PKiN); odjazd na trasę godz. 7.15.
KOWNO – spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie: Zamek Kowieński, kościół św. Jerzego i klasztor bernardynów, Stare Miasto - zespół kamienic wokół rynku, Ratusz – zw. Białym Łabędziem, archikatedra św. Piotra
i Pawła, Dom Perkuna, kościół Witolda; Przejazd przez miasto: POŻAJŚCIE – zespół kościoła pw. Nawiedzenia NMP i klasztoru kamedułów z 1662 roku, położony na półwyspie Pożajście otoczonym wodami tzw. Morza Kowieńskiego. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja. Wieczorny spacer Aleją Wolności.


DZIEŃ II KOWNO – KIEJDANY – CYTOWIANY - KŁAJPEDA
Po śniadaniu wyjazd do Kłajpedy oraz zwiedzanie:
KIEJDANY – miasto przez wiele lat związane z rodzina Radziwiłłów, wspaniale opisane przez H. Sienkiewicza w powieści „Potop”; kościół św. Jerzego zbud. przez Krzyżaków w 1403r.; Stare Miasto – drewniany kościół św. Józefa wzniesiony w 1710r, kościół kalwiński – obecnie służy jako sala koncertowa (w podziemiach świątyni - krypta Radziwiłłów; zabytkowe domy m.in. rzemieślników szkockich; synagogi z XVIII i XIX wieku;
SZYDŁÓW – (lit. Siluva) zwana niegdyś Żmudzką Częstochową, a obecnie – Żmudzkim Lourdes. Początki kultu maryjnego sięgają roku 1612. Kościół katolicki z obrazem MB Szydłowskiej; kaplica NMP; głaz na cmentarzu;
CYTOWIANY – (lit. Tytuvenai) – zespół kościoła i klasztoru bernardynów, jeden z najcenniejszych na Litwie. Szczególnie cenny jest wystrój świątyni z zespołem wyjątkowo bogato zdobionych barokowych ołtarzy;
KIELME – dwór Grużewskich wzniesiony w końcu XVI lub na początku XVII wieku; zabytkowy park;
Przyjazd do Kłajpedy, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Dla chętnych – wieczorny spacer.


DZIEŃ III KŁAJPEDA – MIERZEJA KUROŃSKA - KŁAJPEDA
Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie:
KŁAJPEDA – Stare Miasto, tereny zamkowe, Nowe Miasto, Park Rzeźb im. Mazvydasa; przeprawa promem na MIERZEJĘ KUROŃSKĄ: SMILTYNE – Litewskie Muzeum Morskie z delfinarium w dawnej twierdzy Kopgalis; JUODKRANTE - Góra Czarownic z drewnianymi rzeźbami (ponad 100), nawiązującymi do litewskich legend; NIDA - Dom Tomasza Manna, zabytkowe domy rybackie, wędrówka na wydmy. Powrót do Kłajpedy; obiadokolacja; nocleg.


DZIEŃ IV KŁAJPEDA – TAUROGI – JURBORK – WARSZAWA
Po śniadaniu wyjazd do Warszawy oraz zwiedzanie miejscowości:
TAUROGI – miejscowość uwieczniona w Trylogii Sienkiewicza; d. posiadłość książąt brandenburskich, od 1655r. Bogusława Radziwiłła; rezydencja z poł. XIX w. w kształcie średniowiecznego zamku (obecnie szkoły);
JURBORK – należał m.in. do królowej Bony, Radziwiłłów, Platona Zubowa; odrobina czasu wolnego;
KIDULE – miejscowość związana z Janem Lenartowiczem, pruską rodziną Kryszpinów -Kirszensteinów, rodziną Karpiów; kościół katolicki z plebania w kształcie dworku; zespół dworski z przełomu XIX i XX wieku. Planowany przyjazd do Warszawy ok. godz.20.00.
CENA: 795 PLN
Cena zawiera: przejazd autokarem; 3 noclegi w hotelach – pokoje 2-osobowe z łazienką: wyżywienie – 3 śniadania, 3 obiadokolacje; obsługa pilota na całej trasie; ubezpieczenie NNW i KL; opłaty miejscowe; prom na Mierzeję Kurońską; podatek VAT.

Cena nie zawiera: obsługi przewodników miejscowych i biletów wstępu - 30 EUR
UWAGA: dopłata za pokój 1-osobowy 55 EUR

Zapraszamy! PTTK Oddział MAZOWSZE

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Senatorska 11; 00-075 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 627 13 38

fax: (22) 627 13 37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.