Z dniem 26.10.2016r decyzją władz Białorusi jest możliwość bezwizowych przyjazdów do Grodna i najbliższych okolic, w tym na białoruską część Kanału Augustowskiego. Ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Białorusią dotyczy tylko drogowego przejścia granicznego Kuźnica Białostocka – Bruzgi oraz wodnego przejścia granicznego Rudawka – Liesnaja na Kanale Augustowskim. Ruchem bezwizowym objęte jest także przejście graniczne pomiędzy Białorusią a Litwą Priwałka – Raigardas. Do przekroczenia granicy konieczne będzie posiadanie paszportu, specjalnego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy oraz polisy ubezpieczeniowej AXA TUiR S.A.

TERMINY:
07 – 09.07.2017
08 – 10.09.2017

Kolejne terminy tej wycieczki w przyszłym roku w podobnym okresie. Zapraszamy do kontaktu, zapisy trwają PTTK Oddział MAZOWSZE.

Program zwiedzania:

DZIEŃ I WARSZAWA – DRUSKIENNIKI – GRODNO
Godz. 6.45 spotkanie na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN; odjazd na trasę godz. 7.00.
LISZKÓW - Grodzisko i wzgórze zamkowe nad brzegiem Niemna; przed wiekami odprawiano tu obrzędy pogańskie, palono święty ogień i składano ogień Perkunowi. Barokowy kościół św. Trójcy i klasztor Dominikanów. Przy kościele znajduje się kapliczka słupowa św. Agaty z połowy XIX w.
Dla chętnych – rejs statkiem do Druskiennik (ok. 1 godz.)
DRUSKIENNIKI – w 1794 zostały ogłoszone miejscowością leczniczą; spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz spacer  z pokazaniem  pięknego parku uzdrowiskowego z historycznymi i nowymi sanatoriami, miejsc związanych z   Mikołajem Konstantym Ciurlonisem  i Józefem Piłsudskim; odpoczynek .
Poczęstunek miejscowymi frykasami.  Wyjazd do Grodna; przejście graniczne Raigardas – Priwałka.  Odprawa graniczna.   GRODNO – zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja; wieczorny spacer.

DZIEŃ II GRODNO – SOPOĆKINIE  – KANAŁ  AUGUSTOWSKI  - GRODNO
GRODNO – po śniadaniu  spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie m.in. Stary i Nowy Zamek, kościół farny pw. św. Franciszka Ksawerego,  cmentarz katolicki z grobami: Elizy Orzeszkowej  i żołnierzy walczących o Grodno w latach 1919-1920 i 1939 , cerkiew prawosławna św.św. Borysa i Gleba na Kołoży pięknie położona nad Niemnem.  Odrobina czasu wolnego.  Wyjazd w okolice Grodna i zwiedzanie:  
NAUMOWICZE – jeden z fortów Twierdzy Grodzieńskiej;  miejsce mordu  ludności cywilnej w czasie wojny.
ŚWIACK – rezydencja rodziny Wołłowiczów zbudowana w XVIII wieku wg projektu włoskiego architekta  Giusseppe de Sacco; majątek w rękach Wołłowiczów znajdował się do końca XIX wieku.  Park, kaplica. SOPOĆKINIE  - w większości zamieszkałe przez Polaków; kościół Wniebowzięcia NMP z 1789 roku; cmentarz żołnierzy polskich poległych podczas wolny 1919-1920 i  kampanii wrześniowej w dniach 17-22 września 1939r ; miejsce rozstrzelania gen. Józefa Olszyny – Wilczyńskiego przez  Armię Czerwoną;
KANAŁ AUGUSTOWSKI – śluzy: Niemnowo i  Dąbrowa;  rejs statkiem;  piknik przy ognisku.
Powrót do Grodna; kolacja w centrum miasta. Przejazd do hotelu, nocleg.

DZIEŃ III GRODNO -  WARSZAWA
Po śniadaniu – wykwaterowanie z hotelu. Uzupełniające  zwiedzanie:  Dworek i  Muzeum Elizy Orzeszkowej;  cerkiew Pokrowska, objazd miasta. Czas wolny w centrum miasta.
Wyjazd do Warszawy; przejście graniczne Bruzgi – Kuźnica Białostocka. Planowany przyjazd ok. godz. 21.00

ODPŁATNOŚĆ ZA OSOBĘ:            545 PLN               Czł.PTTK, Seniorzy       525 PLN

Cena zawiera: przejazd  busem  lub autokarem;  2 noclegi w hotelu – pokoje 2-3-osobowe z łazienkami;  posiłki wg programu, obsługę pilota na całej trasie; przepustki graniczne na wjazd bezwizowy; ubezpieczenie NNW/KL.

Cena nie zawiera: usługi przewodników miejscowych w Druskiennikach i Grodnie, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i rejsu statkiem po Kanale Augustowskim – 15 EUR;
- rejs statkiem Liszków – Druskienniki – 10 EUR (dla chętnych – należy zgłosić przed wyjazdem)

Do załatwienia bezwizowych dokumentów  potrzebne są następujące dane: skan strony ze zdjęciem paszportu.

ZAPRASZAMY!!! PTTK Oddział MAZOWSZE

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Litewska 11/13; 00-589 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 629 44 31, 629 08 41

fax: (22) 627 13 38

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.