TERMIN: najbliższa wycieczka odbędzie się w 2018 roku, prosimy o kontakt PTTK Oddział MAZOWSZE

DZIEŃ I    WARSZAWA – GRODNO
Godz. 6.45 spotkanie na parkingu przed Muzeum Techniki PKiN; odjazd na trasę godz. 7.00.
Przejście graniczne Kuźnica Białostocka – Bruzgi.
Spotkanie z miejscowym przewodnikiem oraz spacer po najstarszej części Grodna: Stary Zamek – zbudowany przez Stefana Batorego na podwalinach poprzedniego z czasów księcia Witolda; Nowy Zamek – zbudowany przez Augusta III, miejsce zatwierdzenia II rozbioru Rzeczypospolitej i podpisania abdykacji przez ostatniego króla – Stanisława Augusta Poniatowskiego;  plac z pomnikiem upamiętniajacym wysadzenie Fary Witoldowej w 1961r.; kościół farny pw. św. Franciszka Ksawerego. Krótkie spotkanie z gronem nauczycielskim w Polskiej szkole.
GRODNO – obiadokolacja w centrum miasta; odrobina czasu wolnego. Przejazd do hotelu; zakwaterowanie. Dla chętnych wieczorny spacer.

DZIEŃ II    GRODNO – SOPOĆKINIE  – GRODNO
GRODNO – po śniadaniu  spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie m.in. cmentarz katolicki z grobami: Elizy Orzeszkowej  i żołnierzy walczących o Grodno w latach 1919-1920 i 1939  - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.  Odrobina czasu wolnego.  Wyjazd w okolice Grodna i zwiedzanie:  
SOPOĆKINIE  - w większości zamieszkałe przez Polaków; kościół Wniebowzięcia NMP z 1789 roku; cmentarz żołnierzy polskich poległych podczas wolny 1919-1920 i  kampanii wrześniowej w dniach 17-22 września 1939r – zapalenie zniczy i złożenie kwiatów;  miejsce rozstrzelania gen. Józefa Olszyny – Wilczyńskiego przez  Armię Czerwoną – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
ŚWIACK – rezydencja rodziny Wołłowiczów zbudowana w XVIII wieku wg projektu włoskiego architekta  Giusseppe de Sacco; majątek w rękach Wołłowiczów znajdował się do końca XIX wieku.  Park, kaplica.;
ODELSK – Święto Młynarzy – udział w festynie.  
Powrót do Grodna; kolacja w centrum miasta. Przejazd do hotelu, nocleg.

DZIEŃ III     GRODNO -  WARSZAWA
Po śniadaniu – wykwaterowanie z hotelu. Uzupełniające  zwiedzanie:  najstarsza cerkiew prawosławna pw. św. Borysa i Gleba na Kołoży pięknie położona nad Niemnem; Plac Tuzenhauza z Dworek i  Muzeum Elizy Orzeszkowej;  cerkiew Pokrowska, objazd miasta. Czas wolny w centrum miasta.
IV fort twierdzy grodzieńskiej - trasa wycieczkowa „Ocalały w ogniu” – na obrzeżach Grodna.
Wyjazd do Warszawy; przejście graniczne Bruzgi – Kuźnica Białostocka. Planowany przyjazd ok. godz. 20.00

ODPŁATNOŚĆ ZA OSOBĘ:            480 PLN              
Czł. PTTK, Seniorzy                    460 PLN

Cena zawiera: przejazd  busem  lub autokarem;  2 noclegi w hotelu – pokoje 2-3-osobowe z łazienkami;  posiłki wg programu, obsługę pilota na całej trasie; przepustki graniczne na wjazd bezwizowy; ubezpieczenie NNW/KL.

Cena nie zawiera: usługi przewodników miejscowych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – 15 EUR;

W celu  załatwienia przepustki na wjazd bezwizowy  potrzebne jest skan strony ze zdjęciem paszportu.

ZAPRASZAMY!!! PTTK Oddział MAZOWSZE

Z dniem 26.10.2016r decyzją władz Białorusi jest możliwość bezwizowych przyjazdów do Grodna i najbliższych okolic, w tym na białoruską część Kanału Augustowskiego. Ruch bezwizowy pomiędzy Polską a Białorusią dotyczy tylko drogowego przejścia granicznego Kuźnica Białostocka – Bruzgi oraz wodnego przejścia granicznego Rudawka – Liesnaja na Kanale Augustowskim. Ruchem bezwizowym objęte jest także przejście graniczne pomiędzy Białorusią a Litwą Priwałka – Raigardas. Do przekroczenia granicy konieczne będzie posiadanie paszportu, specjalnego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy oraz polisy ubezpieczeniowej AXA TUiR S.A.

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i daj się zabrać na wyprawy dalekie i bliskie.

PTTK Oddział Mazowsze

ul. Senatorska 11; 00-075 Warszawa

tel.: (22) 629 39 47, 627 13 38

fax: (22) 627 13 37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.